Jałowiec płożący

Jałowiec płożący jest rośliną należącą do cyprysowatych. Rejonem pochodzenia jałowca jest północna część Ameryki Północnej, gdzie rośnie aż do Alaski i Jukon. Krzew jałowca jest powszechnie uprawiany w wielu krajach, również w Polsce.

Jałowiec płożący jest bardzo niskim krzewem. Na ziemi tworzy on gęsty dywan, który po wielu latach może osiągnąć średnicę kilkumetrową. Zazwyczaj wysokość krzaka nie przekracza pół metra, choć niektóre okazy mogą być również dużo mniejsze.

Jałowiec płożący ma bardzo duże zastosowanie w ogrodnictwie. Może swobodnie zastępować trawnik. Można nim obsadzać murki, skały, nadaje się również do uprawy w pojemnikach. Jałowiec jest łatwy w uprawie, ale najlepiej rośnie w przepuszczalnej glebie, przy pełnym oświetleniu. Należy również pamiętać o starannym plewieniu, w pierwszym okresie po posadzeniu.

Jałowiec płożący występuje w wielu odmianach. Są nimi m.in:

 • Jałowiec płożący Wiltoniijest niskościeląca się tuż po ziemi odmianą o niebieskozielonych pędach. Należy do najpopularniejszych w Polsce.

  Jałowiec płożący Wiltonii

  Jałowiec płożący Wiltonii

 • Jałowiec płożący Golden Carpetto krzew o pstrych pędach (ciemnozielone pędy mają końcówki o żółtym kolorze). Jesienią ta odmiana przebarwia się na brązowo.

  Jałowiec płożący Golden Carpet

  Jałowiec płożący Golden Carpet

 • Jałowiec płożący Limeglow ma pędy promieniście wyrastające ze środka rośliny. Ta odmiana krzewu ma długie łuskowate igły o złocistożółtym kolorze.
  Jałowiec płożący Limeglow

  Jałowiec płożący Limeglow


 

 

 

Dodaj komentarz